R523W422050P0K
Manufacturer: Kemet
Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 10% +Tol, 10% -Tol, 2.2uF, Through Hole Mount
| Part Number: | R523W422050P0K |
|---|---|
| Generic: | R52 |
| CAGE Code: | 31433, 5D1L9 |
| Category: | Fixed Capacitors |
| Part Type: | Capacitors |
| Qualifications: | AEC-Q200, UL |
|---|---|
| Date of Introduction: | September 2020 |
| Lifecycle Stage: | Discontinued-Transferred |
Package Information
| Package Style: | Radial |
|---|---|
| Terminals: | 2 |
| Height: | 22.00 mm |
| Operating Temperature: | -40.0°C to 110.0°C |
|---|
Compliance & Certifications
- EU RoHS Compliant
- REACH Compliant
- DRC Status: DRC Conflict Free
| Type | Part Number | Manufacturer |
|---|---|---|
| FFF Alternates |
523W422000P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W422040P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W422050P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W4220BBP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W4220JAP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W4220JBP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W4220JEP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W4220JHP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
523W4220JMP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R463W422000M2K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R463W422040M2K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R463W422050M2K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R463W422051M2K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R463W422052M2K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R463W4220CKM2K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R463W4220DQM2K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W422000P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W422040P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W422050P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W4220BBP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W4220JAP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W4220JBP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W4220JEP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W4220JHP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R523W4220JMP0K
|
Yageo |
| Active Manufacturers |
Yageo
|
S7293 |
Pricing & Availability
Browse More
Risk Indicators
- Lifecycle: Med
- Environmental: Med
- Supply Chain: Low-Med
Related Products
01016D103KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A0R3BAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 33.3333% +Tol, 33.3333% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000003uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100JAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx