R49AF2150JH01K
Manufacturer: Kemet
Film Capacitor, Polypropylene, 800V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.015uF, Through Hole Mount
| Part Number: | R49AF2150JH01K |
|---|---|
| Generic: | R49 |
| CAGE Code: | 31433, 5D1L9 |
| Category: | Fixed Capacitors |
| Part Type: | Capacitors |
| Qualifications: | UL |
|---|---|
| Date of Introduction: | November 2013 |
| Lifecycle Stage: | Discontinued-Transferred |
Package Information
| Package Style: | Radial |
|---|---|
| Terminals: | 2 |
| Height: | 11.00 mm |
| Operating Temperature: | -40.0°C to 110.0°C |
|---|
Compliance & Certifications
- EU RoHS Compliant
- REACH Compliant
- DRC Status: DRC Conflict Free
| Type | Part Number | Manufacturer |
|---|---|---|
| FFF Alternates |
49AF21500001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF21504001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF21505001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF21505101K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF2150CK01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF2150DQ01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF2150JB01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF2150JE01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF2150JH01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
49AF2150JM01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
F871AK153K330A
|
Yageo |
| FFF Alternates |
F871AK153K330ALL0L
|
Yageo |
| FFF Alternates |
F871AK153K330C
|
Yageo |
| FFF Alternates |
F871AK153K330L
|
Yageo |
| FFF Alternates |
F871AK153K330P
|
Yageo |
| FFF Alternates |
F871AK153K330R
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF21500001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF21504001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF21505001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF21505101K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF2150CK01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF2150DQ01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF2150JB01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF2150JE01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF2150JH01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R49AF2150JM01K
|
Yageo |
| Active Manufacturers |
Yageo
|
S7293 |
Pricing & Availability
Browse More
Risk Indicators
- Lifecycle: Med
- Environmental: Low
Related Products
01016D103KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A0R3BAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 33.3333% +Tol, 33.3333% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000003uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100JAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx