R75GD3100JM40K
Manufacturer: Kemet
Film Capacitor, Polypropylene, 160V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
| Part Number: | R75GD3100JM40K |
|---|---|
| Generic: | R75 |
| CAGE Code: | 31433, 5D1L9 |
| Category: | Fixed Capacitors |
| Part Type: | Capacitors |
| Qualifications: | AEC-Q200 |
|---|---|
| Date of Introduction: | May 2014 |
| Lifecycle Stage: | Discontinued-Transferred |
Package Information
| Package Style: | Radial |
|---|---|
| Terminals: | 2 |
| Height: | 10.50 mm |
| Operating Temperature: | -55.0°C to 105.0°C |
|---|
Compliance & Certifications
- EU RoHS Compliant
- REACH Compliant
- DRC Status: DRC Conflict Free
| Type | Part Number | Manufacturer |
|---|---|---|
| FFF Alternates |
75GD31004040K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD31005040K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100AA40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100DQ40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100GY40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100JA40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100JB40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100JE40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100JH40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
75GD3100Z340K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
B32620A5104K000
|
TDK |
| FFF Alternates |
B32620A5104K189
|
TDK |
| FFF Alternates |
B32620A5104K289
|
TDK |
| FFF Alternates |
R75GD31004040K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD31005040K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100AA40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100DQ40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100GY40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100JA40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100JB40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100JE40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100JH40K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R75GD3100Z340K
|
Yageo |
Pricing & Availability
Browse More
Risk Indicators
- Lifecycle: Med
- Environmental: Med
Related Products
01016D103KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A0R3BAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 33.3333% +Tol, 33.3333% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000003uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100JAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx