R46KR34700001K
Manufacturer: Kemet
Film Capacitor, Polypropylene, 560V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.47uF, Through Hole Mount
| Part Number: | R46KR34700001K |
|---|---|
| Generic: | R46 |
| CAGE Code: | 31433, 5D1L9 |
| Category: | Fixed Capacitors |
| Part Type: | Capacitors |
| Date of Introduction: | February 2007 |
|---|---|
| Lifecycle Stage: | Discontinued-Transferred |
Package Information
| Package Style: | Radial |
|---|---|
| Terminals: | 2 |
| Height: | 17.00 mm |
| Operating Temperature: | -40.0°C to 110.0°C |
|---|
Compliance & Certifications
- EU RoHS Compliant
- REACH Compliant
- DRC Status: DRC Conflict Free
| Type | Part Number | Manufacturer |
|---|---|---|
| FFF Alternates |
46KR34700001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR34704001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR34705001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR3470CK01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR3470JA01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR3470JB01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR3470JE01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR3470JH01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KR3470JM01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR34700001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR347000S0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR34704001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470401K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR347040S0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR34705001K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470501K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR347050S0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470511K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR347051S0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR347052S0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470CK01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470CK1K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470CKS0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470DQ01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470DQS0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470JA01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470JB01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470JE01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470JH01K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KR3470JM01K
|
Yageo |
| Active Manufacturers |
Yageo
|
S7293 |
Pricing & Availability
Browse More
Risk Indicators
- Lifecycle: Med
- Environmental: Med
- Supply Chain: Med-High
Related Products
01016D103KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A0R3BAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 33.3333% +Tol, 33.3333% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000003uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100JAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx