R46KN410000P0K
Manufacturer: Kemet
Film Capacitor, Polypropylene, 560V, 10% +Tol, 10% -Tol, 1uF, Through Hole Mount
| Part Number: | R46KN410000P0K |
|---|---|
| Generic: | R46 |
| CAGE Code: | 31433, 5D1L9 |
| Category: | Fixed Capacitors |
| Part Type: | Capacitors |
| Date of Introduction: | February 2007 |
|---|---|
| Lifecycle Stage: | Discontinued-Transferred |
Package Information
| Package Style: | Radial |
|---|---|
| Terminals: | 2 |
| Height: | 18.50 mm |
| Operating Temperature: | -40.0°C to 110.0°C |
|---|
Compliance & Certifications
- EU RoHS Compliant
- REACH Compliant
- DRC Status: DRC Conflict Free
| Type | Part Number | Manufacturer |
|---|---|---|
| FFF Alternates |
46KN410000P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN410040P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN410050P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN410051P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN410052P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN4100CKP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN4100DQP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN4100JAP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN4100JBP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN4100JEP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN4100JHP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
46KN4100JMP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN410000P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN410040P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN410050P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN410051P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN410052P0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN4100CKP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN4100DQP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN4100JAP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN4100JBP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN4100JEP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN4100JHP0K
|
Yageo |
| FFF Alternates |
R46KN4100JMP0K
|
Yageo |
| Active Manufacturers |
Yageo
|
S7293 |
Pricing & Availability
Browse More
Risk Indicators
- Lifecycle: Med
- Environmental: Low
- Supply Chain: Med-High
Related Products
01016D103KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A0R3BAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 33.3333% +Tol, 33.3333% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000003uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100JAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx
02013A100KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00001uF, Surface Mount, …
Kyocera Avx